Vi bruger cookies

Ved at bruge sitet acceptere du dette. "nej tak til cookies"

Læs vores cookiepolitik

 

Mandag

Aktivitet

Tidspunkt

Sted

Holdleder

Kort beskrivelse

Opstart

Film-og-video værksted 9:00 - 15:00 IT-rummet Mangler frivillige Indlevering af dias, video og smalfilm t. redigering/overspilning September
Nørklehold 9.30 - 12.00 Fællessalen Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde/papir og egne materialer ødes hele året
Patchwork 9.15 - 12.30 Fællessalen Rita Sy med stofrester September
Krolf 10.00 - 12.00 Plænen Kurt Vi spiller en blanding mellem golf og kroket i al slags vejr mødes hele året
Kunst med Kirsten 10.00 - 13.30 Grupperum 2 Kirsten VENTELISTE - Vi maler akvarel, lærer om farver, opbygning maler hele året
Fiskehold 09.30 - 11.30 Grupperum 1 Bent Hyg m. andre fiskeentusiaster, oplæring, ture, rensning, film mødes hele året
Bordtennis 13.00 - 16.00 Multirummet Frank / Aase Bordtennissjov for alle med hyggeturneringer September
Whist 13.00 - 16.00 Cafeen Erland Kortspil (i sommerperioden spilles fra kl. 10-12.30) spiller hele året
Canasta 13.00 - 15.30 Cafeen Tony Kortspil for alle September
Div. IT-undervisning 09.00 - 15.00 EDB IT-teamet EDB begynderkursus - skriv dig på venteliste i Caféen efter aftale
Wii-spil - indendørs motion 12.30 - 14.30 Grupperum 1 Iris VENTELISTE - Elektronisk tennis, bowling m.m. September
Engelsk 13.30 - 15.00 Grupperum 2 Kirsten Samtaleengelsk for lettere øvede September

 

Tirsdag

Der var enGANG 10.00-12.00 Udenfor Irma Gågruppe med lokalhistorisk sigte - 5+ km August
Bowls 9.00-11.00 Fællessalen Bent og Birthe VENTELISTE - lidt som Petanque, bowling og Boccia, indendørs September
Bowls 12.00 - 14.00 Fællessalen Bent og Birthe VENTELISTE - lidt som Petanque, bowling og Boccia, indendørs September
Engelk for lettere øvede *11.00 - 12.30 Grupperum 3 Gitte 1., 2., og 4. tirsdag - samtaleengelsk for lettere øvede September
Decoupage 9.30 - 12.00 Grupperum 2 Kylle VENTELISTE - Dekoration med papir, saks og lim September
Udflugtsgruppe *10.00 - 11.30 Cafeen Johnna OVERTEGNET *1. og 3. tirsdag - Planlægning/og udflugter august
Hyggegruppe 9.30 - 12.00 Cafeen Kollektivt Hyggesludder om løst og fast mødes hele året
Enkeltundervisning - EDB 13.00 - 15.00 EDB IT-teamet EDB begynderkursus - skriv dig på venteliste i Caféen efter aftale
Krolf 10.00 - 12.00 Plænen Kurt Vi spiller en blanding mellem golf og kroket i al slags vejr mødes hele året
Krolf 12.00 - 14.00 Plænen Lene Vi spiller en blanding mellem golf og kroket i al slags vejr mødes hele året
Skak 12.30 - 15.45 Grupperum 1 Ole Skak for alle niveauer September
Taskeflet 12.30 - 15.30 Grupperum 2 Birgit Kurve og tasker flettes i plast og papir - for alle September

Onsdag

Nørklehold 9.30 - 12.00 Cafeen/grp.rm. 2 Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde/papir og egne materialer mødes hele året
Litteratur 9.30 - 12.00 Grupperum 3 Mimi VENTELISTE - Prosa, poesi, biografier for litteraturinteresserede September
Enkeltundervisning - EDB 9.00 - 12.00 EDB IT-teamet Begynder til øvede - skriv dig på venteliste i Caféen efter aftale
Hjernegymnastik - Nybegynd. 09.30 - 10.30 Fællessalen Lene og Jette Træningen udfordrer din motorik, sanser og logik mødes hele året
Hjernegymnastik - Videregående 10.45 - 11.45 Fællessalen Lis, Lene, Jette OVERTEGNET - Træningen udfordrer motorik, sanser og logik mødes hele året
Stavgang 10.00 - 12.00 Caféen Mona VENTELISTE - Stavgang for alle - ture ud af huset September
Mandskor 14.00 - 15.45 Grupperum 1+2 Pauli Danske sange og viser for alle mænd September
Engelsk 13.00 - 14.30 Grupperum 3 Susanne VENTELISTE - Samtaleengelsk for lettere øvede September
Bordtennis 13.00 - 16.00 Multirummet Frank / Aase Bordtennissjov for alle med hyggeturneringer September
Lanciers 14.00 - 15.00 Fællessalen Lillian Kom og lær trinene og dans til munter musik September

Torsdag

Foto - digital kamera 9.30 - 12.00 EDB John VENTELISTE - Foto/elektronisk billedbehandling September
Blomsterdekoration 9.30 - 12.00 Grupperum 2 Alice Kranse, opsatser og dekorationer af årstidens blomster September
Whist 13.00 - 16.00 Cafeen Erland Kortspil for alle (i sommerperioden spilles fra kl. 10-12.30) spiller hele året
Hjernegymnastik - Videregående 13.00 - 14.00 Fællessalen Anne-Grethe, Annelise, Irene VENTELISTE - Træningen udfordrer din motorik, sanser, logik September
Snak om Gl. Glostrup 13.30 - 15.30 Grupperum 1+2 Ib VENTELISTE - Snak om gamle Glostrup v. personer, lokaliteter September
Lokalhistorie - Gl. Glostrup II. 13.30 - 15.30 Solkrogen Finn VENTELISTE - Snak om gamle Glostrup v. personer, lokaliteter September
Mix-billard 13.00 - 15.00 Multirummet Jørgen Der spilles billard el. pool M/K - nybegyndere velkomne September
Slægtsforskning for øvede 13.00 - 15.30 EDB Kollektivt VENTELISTE - Kendskab til PC kræves - mødes hver 14. dag September

Fredag

Wii-spil - indendørs motion 9.30 - 11.30 Grupperum 1 Kollektivt Elektronisk tennis, bowling m.m. September
Tegning og maling 9.00 - 14.00 Solkrogen Kollektivt Kreativitet for alle niveauer September
Dart 12.00 - 14.30 Grupperum 2 Kollektivt Hyggespil for alle September
Motion m/k 12.30 - 13.30 Fællessalen Lone OVERTEGNET - Gymnastik vha. stole, elastikker og god musik ingen pause
Nørklehold 09.30 - 12.00 Cafe Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde og egne materialer ingen pause
Engelsk 10.30 - 12.00 Grupperum 2 Kirsten Samtaleengelsk - lettere øvede September

Hver dag + et løse

Billard 08.30 - 12.00 Multirummet Flemming Hyggesnak og spil samt turneringsbillard ingen pause
Rundvisning i åbningstiden Hele Centret Leder/Frivillige Introduktion til Centret ved fremmøde alle dage
Eftermiddags- og aftendans Fællessalen Centerrådet m.f. Se månedsprogram og opslagstavlen
Udflugter og foredrag Se månedsprogram og opslagstavlen
Centerrådsmøde 9.15 - 12.00 Centerrådet og leder 1. el. 2. mandag i måneden